What is an end event – رویداد پایانی

در ویدئو قبلی به رویداد پیام یا همان Message Event ها پرداختیم.

در ادامه دوره آموزشی مدیریت فرآیند کسب و کار در این آموزش به رویداد های پایانی می پردازیم.

end  noneو End Event  Terminate

در این ویدئو قصد داریم رویداد  end  noneو End Event  Terminateرا توضیح دهیم . وضعیت کسب وکار زیر را در نظر بگیرید. در فرآیند  ادعاها و شکایات ، مشتری باید ثبت نام کرده و اسنادی را برای تأیید ادعا ارائه نماید. پس از ثبت درخواست ادعا ،لیست اسناد و مدارک مورد نیاز برای مشتری مشخص شده و نمایش داده می شود. پس از ارائه مستندات توسط مشتری ، ادعا مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد تا اقدامات لازم انجام شده و به مشتری اطلاع داده شود.
 علاوه بر این ، ادعا یا شکایت می تواند توسط مشتری در هر زمان لغو شود . در این نمودار لغو درخواست توسط یک  none intermediate event پیاده سازی شده است.
در این شبیه سازی دو توکن همزمان به دو رویداد کنسل کردن درخواست و فعالیت ثبت درخواست ادعا و شکایت وارد می شود ،حال اگر رویداد کنسل کردن درخواست اجرا شود ما به end event می رسیم و فرآیند به طور کامل خاتمه نمی یابد.
رویداد های پایانی شامل دو نوع None End  و  Terminate End Event هستند.

رویداد none End

باعث پایان یافتن مسیر جریان فرایند شده و هر توکنی که به ان رسیده باشد را از بین می برد.

رویداد Terminate End

باعث پایان یافتن کل فرآیند می شود.
در صورت وجود زیر فرآیند ، زیر فرایند فرعی به پایان می رسد اما فرآیند اصلی ادامه دارد.
در نمودار زیر ، یک رویداد Terminate Endگنجانده شده است. هنگام کنسل نمودن درخواست ادعا یا شکایت ، به رویداد Terminate End رسیده و فرآیند پایان می پذیرد.
 اکنون  آیا این فرآیند کامل است؟ شبیه سازی زیر را مشاهده کنید. در این شبیه سازی ، وقتی فرایند به انتهای دیگر می رسد و این زمانی است که فرآیند  لغو نمی شود ، باز هم سایر مسیرهای موازی در حال اجرا به پایان نمی رسند.
در این حالت دو مسیر موازی وجود دارد. این به این معنی است که وقتی هر مسیری به پایان رسید ، فرآیند نهایی می شود و باید پایان یابد ، در صورتی که فرآیند لغو شود ، سایر فعالیت های فعال شده نیز به پایان می رسند. و در صورت پایان یافتن  تکمیل  فرآیند ادعا و شکایت ، مسیر مربوط به رویداد لغو غیرفعال خواهد شد. همچنین ، اگر هر توکن ای  به رویداد Terminate End برسد ، فرآیند کار به پایان می رسد.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *